Rijeka Kupa

Ekološka akcija na Kupi

Rijeka Kupa izvire iz malog jezerca tirkizno zelene boje smještenog u Nacionalnom parku Risnjak blizu sela Razloge u Gorskom kotaru. Nakon otprilike 100 metara nizvodno, sa desne strane prima vodu povremenog bujičnog potoka Krašićevica, a zatim nastavlja svoj tok prema sjeveroistoku i na kraju prema sjeveru. U početku, Kupa teče brzo ispod izvora, ali nakon nekoliko kilometara postaje mirnija, ispresjecana mnogim umjetnim slapovima koji su nekada služili za pogon vodenica, mlinova i pilana. Granična rijeka postaje na ušću lijeve pritoke Čabranke u Kupu.

Na svom gornjem toku, Kupa prolazi kroz šumoviti kanjon, a na nekim mjestima kanjon se širi i otkrivaju se plodne njive i polja. Sljedeća veća rijeka koja se ulijeva u Kupu je Lahinja.

Kod mjesta Ozalj, Kupa prelazi u svoj ravničarski tok. Dalje, dolazi do Karlovca, gdje joj se s desne strane pridružuju rijeka Dobra, a ubrzo nakon toga i Korana, koja već nosi vode Mrežnice. Kasnije, u Kupu se ulijevaju još dvije rijeke – Kupčina s lijeve i Glina s desne strane. Kod Petrinje, pridružuje joj se i rijeka Petrinjčica. Nedaleko od svog ušća u Savu kod Siska, Kupa prima i rijeku Odra s lijeve strane.

Plastika je sve veći problem

U ekološkoj akciji na obali rijeke Kupe u Sisku, udruga Rendžer – čuvari prirode Hrvatske uz podršku brenda Jamnica organizirala je čišćenje i uklanjanje velike količine smeća. Građani, volonteri i zaposlenici Jamnice sudjelovali su u akciji, čineći okoliš ljepšim i čišćim te istaknuli važnost brige o prirodi za buduće generacije.

Hrvoje Jurković iz Rendžera – čuvara prirode Hrvatske naglasio je važnost probuđene ekološke svijesti kod građana i bogatstvo vodenih resursa zemlje, te najavio nastavak sličnih akcija diljem države. Jamnica, kao partner akcije, također se trudi unaprijediti zaštitu okoliša, posebno u proizvodnji, i ističe svoju predanost brizi za okoliš na svojim pakiranjima.

Ekološka svijest Jamince

Tradicija Jamnice datira još u 18. stoljeće kada je 1772. godine carica Marija Terezija dala uzorke Jamnice na kemijsku analizu i iste godine uvrstila ovu vodu u registar mineralnih voda. Prvu kvantitativnu znanstvenu analizu Jamničke kiselice izvršio je ljekarnik Josip Mikšić 1823. godine.

Komercijalno korištenje Jamnice započelo je 18. listopada 1828. godine kada su napunjene prve boce namijenjene tržištu. Taj datum se i danas obilježava kao dan Jamnice. Godine 1830., u Jamnici je otvoreno kupalište i lječilište, koje je bilo u funkciji sve do 1870. godine. Nova zgrada lječilišta, koju je projektirao poznati zagrebački graditelj Janko Jambrišak, izgrađena je 1852. godine.

Jamnica se posebno angažirala u zaštiti vode, s obzirom da rijeka Kupa prolazi kraj njihove punionice u Pisarovini te izvora njihove prirodne mineralne vode. Kako bi smanjili utjecaj na okoliš, unaprijedili su ambalažu, uključujući lakše PET boce i 100% reciklirane PET boce, što će rezultirati značajnim smanjenjem količine plastike i emisije CO2.

Ivan Čevra “Napravili smo značajan iskorak”

Ove godine napravili smo načajan iskorak uvođenjem ekološki prihvatljivije ambalaže: lakših PET boca i 100% recikliranih PET boca. Zahvaljujući tome na godišnjoj razini planiramo smanjiti količinu plastike za oko 900 tona, a emisiju CO2 za oko 3.470 tona što je kao da smo 870 automobila maknuli iz prometa, izjavio je Ivan Čevra predsjednik Uprave Jamnice i izvršni direktor Grupe pića, divizije Fortenova grupe”

Naslovna fotografija: Adam Bašić